"Wykupiłem wraz z żoną tygodniowy pobyt we Włoszech. Umowa z biurem podróży przewidywała, że trzeciego dnia wjazdu odbędzie się tzw. wieczór włoski, gdzie będziemy mieli okazję zapoznać się z kulturą regionu oraz skosztować produkowanego tam wina (przez cały dzień za darmo). W trakcie pobytu okazało się, że wieczór włoski się nie odbędzie. Organizator zaproponował nam w zamian 1-dniową wycieczkę do Florencji, zastrzegł jednak, że musimy ponieść drobną dopłatę. Czy organizator może obciążyć nas w takiej sytuacji dodatkowymi kosztami?"

czytaj więcej »

"Zawarłem z akwizytorem - przedstawicielem firmy stolarskiej - umowę o wymianę drzwi w mieszkaniu. Po namyśle stwierdziłem, że drzwi, które proponował akwizytor są z kiepskiego materiału, wyglądają nieestetycznie i są droższe niż drzwi, które mógłbym zakupić w markecie budowlanym. Sąsiadka twierdzi, że istnieje możliwość odstąpienia od takiej umowy. Ale stolarz (sprzedawca drzwi) nie chce o tym słyszeć, twierdzi, że już rozpoczął produkcję i muszę mu zapłacić za zużyte materiały."

czytaj więcej »

"Czy do wyrobów ze srebra stosuje się przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej? Kupiłam srebrną broszkę, w której przy kolejnym zakładaniu odpadło zapięcie. Tymczasem sprzedawca uchyla się od rozpatrzenia mojej reklamacji na podstawie przepisów o sprzedaży konsumenckiej, mówiąc, że jeśli podejmie się naprawy, to będzie to wynikało tylko z jego dobrej woli. Czy ma rację?"

czytaj więcej »

"W zeszłym tygodniu wróciłam z wczasów w Turcji. Pobyt zorganizowany był przez popularne biuro podróży, jednak byłam bardzo zawiedziona standardem wycieczki. Hotel oraz wyżywienie nie spełniały warunków umowy. Chciałam złożyć reklamację jeszcze w trakcie pobytu, ale było to niemożliwe, gdyż pilot wycieczki w ogóle nie zajmował się grupą i nie miałam z nim kontaktu. Zaraz po powrocie udałam się do biura podróży, by złożyć reklamację. Na miejscu odmówiono przyjęcia mojego pisma oraz poinformowano mnie, że reklamacje składać można tylko w trakcie pobytu u pilota wycieczki. Czy jest to prawda i biuro podróży może odmówić przyjęcia zgłoszenia reklamacyjnego?"

czytaj więcej »

"Wykupiłam wczasy nad morzem. Miałam być zakwaterowana w hotelu 3-gwiazdkowym. Tymczasem hotel, w którym nas zakwaterowano miał tylko 2 gwiazdki i warunki były poniżej oczekiwań, ale nie mieliśmy wyboru. Czy po powrocie mogę domagać się czegoś od organizatora turystyki?"

czytaj więcej »

Jakość umów zawieranych z konsumentami.
Dobre praktyki. Niedozwolone klauzule.

To tytuł konferencji naukowej, która w 2012 roku towarzyszy Targom Wiedzy Konsumenckiej. Organizatorami są Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Wydarzeniu partneruje Biuro Informacji Kredytowej S.A. oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
 
Wśród prelegentów znajdą się:
 • Grażyna Rokicka – Prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich
 • dr hab. Ryszard Michalski – Dyrektor Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur
 • dr hab., prof. IBRKK Anna Dąbrowska
 • dr hab., prof. SGGW Irena Ozimek
 • Maria Lissowska - DG SANCO
 • mec. Agnieszka Marzec – radca prawny BIK S.A.
 • dr hab., prof. SGH Mirosława Janoś-Kresło
 • Renata Piwowarska - Dyrektor Departamentu Detalicznego Rynku Telekomunikacyjnego Urząd Komunikacji Elektronicznej
 • Anna Bednarska - Naczelnik Wydziału ds. Rynków Detalicznych Urząd Regulacji Energetyki
 • dr Katarzyna Marczyńska - Arbiter Bankowy
 • Andrzej Roter – Dyrektor Generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce
 • Piotr Stańczak – Dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego
 • Andrzej Lewiński - Z-ca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych
 • dr Jerzy Małkowski – Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Oddział Warszawa
Konferencja odbędzie się w dniu 8 marca w sali konferencyjnej Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, przy Al. Jerozolimskich 87 w Warszawie, w godzinach 10:00 – 15:00.
 
Zainteresowanych uczestnictwem w konferencji prosimy o kontakt
Tel. (22) 628-55-85, fax (22) 628-24-79, e-mail: ibrkk@ibrkk.pl
 
Zaproszenie na konferencję znajduje się tutaj.
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA