"Chciałem kupić w komisie używany laptop. Wiem, że sprzedawca, zgodnie z przepisami o sprzedaży konsumenckiej, odpowiada za niezgodność towaru z umową, jeśli taką niezgodność wykryję przed upływem 2 lat od nabycia. Przy dokonywaniu zakupu sprzedawca spytał mnie czy możemy ograniczyć jego odpowiedzialność do roku. Czy miał prawo tak zrobić?"

czytaj więcej »

"Na pokazie w trakcie pobytu w sanatorium kupiłam komplet pościeli. Po namyśle stwierdziłam, że wydałam zbyt dużo pieniędzy. Czy mam szansę na odzyskanie pochopnie wydanych pieniędzy?"

czytaj więcej »

"Umowa zawarta bez jednoczesnej obecności obu jej stron czyli sprzedawcy i konsumenta (np. z katalogu, przez Internet) jest umową sprzedaży na odległość."

czytaj więcej »

"Zamówiłam w sklepie internetowym książki. Czekam na realizację zamówienia już 20 dni. Ile jeszcze muszę czekać, jeżeli regulamin sklepu milczy na ten temat?"

czytaj więcej »

"Kupiłam w supermarkecie radio. Radio zepsuło się po 5 miesiącach. Kiedy próbowałam złożyć reklamację w sklepie, odpowiedziano mi, że radio ma tylko 3 miesięczną gwarancję i jest już za późno. Czy to zgodne z prawem, aby gwarancja trwała tak krótko?"

czytaj więcej »

Konferencja naukowa

Wydarzeniem towarzyszącym Targom Wiedzy Konsumenckiej była w 2011 roku konferencja naukowa pt. "KONSUMENT I RYNEK - partnerstwo czy konflikt interesów?".
 
Konferencję współorganizowały Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, Instytut Badań Rynku Konsumpcji i Koniunktur oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Patronem honorowym była Pani Róża Thun, Poseł do Parlamentu Europejskiego.
 
W czasie konferencji o konsumencie jako uczestniku procesów rynkowych oraz o jego świadomości dyskutowali naukowcy, politycy, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, dziennikarze i przedstawiciele instytucji i organizacji dbających o interes konsumentów.
 
Po konferencji odbyło się ogłoszenie wyników zorganizowanego przez Instytut Logistyki i Magazynowania konkursu Bezpieczny eSklep.
 
Pliki do pobrania:

Konferencja towarzysząca Targom w 2011 r.

Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA