"W zimie wykupiłem 8-dniową wycieczkę do Egiptu. Na 2 miesiące przed jej rozpoczęciem organizator turystyki powiadomił mnie, że wycieczka nie może się odbyć we wskazanym w umowie terminie. Wyjazd miałby się opóźnić o tydzień. Czy mogę odstąpić od umowy i jakiej kwoty mam zażądać? Teraz wszystkie dostępne wycieczki są znacznie droższe."

czytaj więcej »

"Oddałem w komis telefon komórkowy. Cenę towaru oznaczyłem na nie mniejszą niż 300 złoty, a telefon został sprzedany za 250 zł. Czy mogę domagać się od komisanta, który sprzedawał mój telefon by wydał mi 300 a nie 250 zł.?"

czytaj więcej »

"Mama kupiła dla mnie prezent - pokrowce na siedzenia samochodowe. Po rozpakowaniu okazało się, że jednego brakuje. Reklamację zgłosiłem w ciągu tygodnia od daty zakupu. W sklepie nie chcą jej uznać twierdząc, że na zgłoszenie reklamacji miałem trzy dni. Czy to prawda?"

czytaj więcej »

"W zeszłym tygodniu wróciłam z wczasów w Turcji. Pobyt zorganizowany był przez popularne biuro podróży, jednak byłam bardzo zawiedziona standardem wycieczki. Hotel oraz wyżywienie nie spełniały warunków umowy. Chciałam złożyć reklamację jeszcze w trakcie pobytu, ale było to niemożliwe, gdyż pilot wycieczki w ogóle nie zajmował się grupą i nie miałam z nim kontaktu. Zaraz po powrocie udałam się do biura podróży, by złożyć reklamację. Na miejscu odmówiono przyjęcia mojego pisma oraz poinformowano mnie, że reklamacje składać można tylko w trakcie pobytu u pilota wycieczki. Czy jest to prawda i biuro podróży może odmówić przyjęcia zgłoszenia reklamacyjnego?"

czytaj więcej »

"Za 2 tygodnie powinna odbyć się moja wycieczka na Kubę. Wyjazd opłaciłam już kilka miesięcy temu. Wczoraj skontaktował się ze mną pracownik biura podróży i poinformował mnie, że ze względu na wzrost kursu dolara cena uległa zmianie i muszę dopłacić aż 800 zł. Umowa, która posiadam z biurem przewiduje, że cena imprezy może ulec zmianie do 2 tygodni przed wyjazdem. Czy biuro ma prawo podnieść tak znacznie cenę imprezy?"

czytaj więcej »

Zmiana uczestnika wycieczki

1. Zawarłem umowę z biurem podróży. Miałem wyjechać na 2 tygodnie za granicę. Niestety w tym terminie nie mogę skorzystać z tej wycieczki. Czy mogę „odstąpić” tą wycieczkę innej osobie?

Tak. Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o usługach turystycznych „klient może bez zgody organizatora turystyki przenieść na osobę spełniającą warunki udziału w imprezie turystycznej wszystkie przysługujące mu z tytułu umowy o świadczenie usług turystycznych uprawnienia, jeżeli jednocześnie osoba ta przejmuje wszystkie wynikające z tej umowy obowiązki”. O takim przeniesieniu należy poinformować organizatora turystyki przed początkiem imprezy turystycznej. Termin, w jakim to należy zrobić, powinna określać umowa zawarta między konsumentem i biurem podróży.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, art. 16 ust. 1 (tekst jednolity: Dz. U. z 2004r., Nr 223, poz. 2268 ze zm.)

 

2. W przyszłym miesiącu miałam wyjechać na wycieczkę do Portugalii. Za wycieczkę zapłaciłam już ¾ ceny. Z przyczyn osobistych nie mogę jednak odbyć tej podróży. Aby nie stracić pieniędzy postanowiłam, że na wycieczkę pojedzie moja siostrzenica. Gdy zgłosiłam ten fakt w biurze podróży, uzyskałam informację, że ze względu na to, iż zamiana uczestnika nastąpiła bez uzyskania uprzedniej zgody organizatora, siostrzenica będzie musiała zapłacić dodatkowo 100 zł. Umowa nie przewiduje opłaty tego rodzaju. Czy biuro podróży ma prawo pobierać taką opłatę?

Nie. Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o usługach turystycznych, konsument może przenieść uprawnienia przysługujące mu z tytułu umowy na inną osobę bez zgody organizatora. Osoba, która przejmuje uprawnienia, musi również przejąć wszelkie obowiązki wynikające z umowy. Pobieranie przez biuro podróży opłaty „za brak uzyskania zgody na zamianę uczestnika” jest bezpodstawne.

Należy jednak zauważyć, że organizator może domagać się zwrotu dodatkowych kosztów, jeżeli na takie naraziła go zmiana uczestnika.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, art. 16 (tekst jednolity: Dz. U. z 2004r., Nr 223, poz. 2268 ze zm.)

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA