"Kupiłem narty zjazdowe. Po miesiącu, podczas jazdy, narta pękła. Sprzedawca nie uznał reklamacji. Twierdzi, że przyczyną pęknięcia było uderzanie nartą o kamienie lub inne twarde przedmioty. Zaprzeczam. Kto ma udowodnić swoje twierdzenie?"

czytaj więcej »

"Umowa zawarta bez jednoczesnej obecności obu jej stron czyli sprzedawcy i konsumenta (np. z katalogu, przez Internet) jest umową sprzedaży na odległość."

czytaj więcej »

"Zamówiłam w sklepie internetowym książki. Czekam na realizację zamówienia już 20 dni. Ile jeszcze muszę czekać, jeżeli regulamin sklepu milczy na ten temat?"

czytaj więcej »

"Kupiłam wczoraj śmietanę, produkt ma aktualną datę ważności, ale jest kwaśny i nie nadaje się do spożycia. Miejscem zakupu było jedno ze stoisk bazaru. Dziś zadzwoniłam do producenta, aby złożyć reklamacje, ale pracownik firmy nie chciał ze mną rozmawiać."

czytaj więcej »

"Kupiłem w sklepie internetowym część do komputera. Po zainstalowaniu okazało się, że jest niesprawna."

czytaj więcej »

Zmiana terminu wycieczki przez biuro turystyczne

W zimie wykupiłem 8-dniową wycieczkę do Egiptu. Na 2 miesiące przed jej rozpoczęciem organizator turystyki powiadomił mnie, że wycieczka nie może się odbyć we wskazanym w umowie terminie. Wyjazd miałby się opóźnić o tydzień. Czy mogę odstąpić od umowy i jakiej kwoty mam zażądać? Teraz wszystkie dostępne wycieczki są znacznie droższe.

Tak, może Pan odstąpić od zawartej umowy, żądając całej wpłaconej kwoty. To organizator turystyki zmienił istotne warunki umowy. W takim przypadku, jeśli druga strona - konsument - nie akceptuje tych zmian, może od umowy odstąpić bez konieczności zapłaty ewentualnej kary umownej.

Jeżeli konsument wykupiłby nową wycieczkę o takim samym standardzie w dogodnym dla niego terminie u innego organizatora, i ta nowa wycieczka byłaby droższa od poprzedniej, może dochodzić odszkodowania. Polegałoby to na żądaniu zwrotu różnicy w cenie między wycieczką wykupioną wcześniej i odwołaną, a wycieczką droższą, z której konsument korzysta.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, art. 14 ust. 5 (tekst jednolity: Dz. U. z 2004r., Nr 223, poz. 2268. ze zm.).

 

 

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA