"Kupiłem narty zjazdowe. Po miesiącu, podczas jazdy, narta pękła. Sprzedawca nie uznał reklamacji. Twierdzi, że przyczyną pęknięcia było uderzanie nartą o kamienie lub inne twarde przedmioty. Zaprzeczam. Kto ma udowodnić swoje twierdzenie?"

czytaj więcej »

"Wykupiłam wczasy nad morzem. Miałam być zakwaterowana w hotelu 3-gwiazdkowym. Tymczasem hotel, w którym nas zakwaterowano miał tylko 2 gwiazdki i warunki były poniżej oczekiwań, ale nie mieliśmy wyboru. Czy po powrocie mogę domagać się czegoś od organizatora turystyki?"

czytaj więcej »

"Zawarłem umowę z biurem podróży. Miałem wyjechać na 2 tygodnie za granicę. Niestety w tym terminie nie mogę skorzystać z tej wycieczki. Czy mogę „odstąpić” tą wycieczkę innej osobie? "

czytaj więcej »

"Oddałem w komis telefon komórkowy. Cenę towaru oznaczyłem na nie mniejszą niż 300 złoty, a telefon został sprzedany za 250 zł. Czy mogę domagać się od komisanta, który sprzedawał mój telefon by wydał mi 300 a nie 250 zł.?"

czytaj więcej »

"Kupiłam wczoraj spodnie, jednak po przyjściu do domu stwierdziłam, że mi się nie podobają. Czy mogę je zwrócić?"

czytaj więcej »

Zakwaterowanie w hotelu niższej kategorii

Wykupiłam wczasy nad morzem. Miałam być zakwaterowana w hotelu 3-gwiazdkowym. Tymczasem hotel, w którym nas zakwaterowano miał tylko 2 gwiazdki i warunki były poniżej oczekiwań, ale nie mieliśmy wyboru. Czy po powrocie mogę domagać się czegoś od organizatora turystyki?

Organizator turystyki nie wywiązał się należycie z zawartej umowy. Można domagać się od niego odszkodowania. Mówi o tym art. 11 a ustawy o usługach turystycznych.

Należy w tym celu złożyć do przedsiębiorcy pisemną reklamację i zażądać zwrotu części ceny wycieczki. Przy ustalaniu kwoty obniżki, można posiłkować się tzw. „Kartą Frankfurcką". W karcie tej określone są uchybienia, jakich może dopuścić się organizator turystyki oraz to jak określić kwotę, której zwrotu możemy żądać za konkretne uchybienie.

Termin, jaki ma organizator turystyki na ustosunkowanie się do reklamacji wynosi 30 dni. Jeśli nie ustosunkuje się w tym terminie do tej reklamacji - uważa się, że uznał ją za uzasadnioną i konsument powinien wezwać przedsiębiorcę do zwrotu kwoty pieniężnej w określonym przez siebie terminie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych art. 11a ust. 1 i art. 20 ust. 6 (tekst jednolity: Dz. U. 2004r., Nr 223, poz. 2268 ze zm.).

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA