"Kupiłam w supermarkecie radio. Radio zepsuło się po 5 miesiącach. Kiedy próbowałam złożyć reklamację w sklepie, odpowiedziano mi, że radio ma tylko 3 miesięczną gwarancję i jest już za późno. Czy to zgodne z prawem, aby gwarancja trwała tak krótko?"

czytaj więcej »

"Umowa zawarta bez jednoczesnej obecności obu jej stron czyli sprzedawcy i konsumenta (np. z katalogu, przez Internet) jest umową sprzedaży na odległość."

czytaj więcej »

"Kupiłem telefon komórkowy, który po kilku dniach się zepsuł. W związku z tym złożyłem reklamację posługując się przy tym kartą gwarancyjną. Serwis gwaranta zwleka z naprawą telefonu. Czy mogę w tym wypadku zażądać nowego telefonu albo zwrotu pieniędzy?"

czytaj więcej »

"Moja żona chciała zaciągnąć w banku kredyt. Bank odmówił twierdząc, że nie posiada zdolności kredytowej, a nasze nazwisko figuruje w Biurze Informacji Kredytowej. W jaki sposób mogę sprawdzić te dane i co to jest ten BIK?"

czytaj więcej »

"Miałam ochotę na zmianę fryzury. Niestety pomysł okazał się chybiony. Trwała spaliła włosy. Fryzjerka mówi, że przesadzam, a włosy odrosną. Co mogę zrobić?"

czytaj więcej »

Zakwaterowanie w hotelu niższej kategorii

Wykupiłam wczasy nad morzem. Miałam być zakwaterowana w hotelu 3-gwiazdkowym. Tymczasem hotel, w którym nas zakwaterowano miał tylko 2 gwiazdki i warunki były poniżej oczekiwań, ale nie mieliśmy wyboru. Czy po powrocie mogę domagać się czegoś od organizatora turystyki?

Organizator turystyki nie wywiązał się należycie z zawartej umowy. Można domagać się od niego odszkodowania. Mówi o tym art. 11 a ustawy o usługach turystycznych.

Należy w tym celu złożyć do przedsiębiorcy pisemną reklamację i zażądać zwrotu części ceny wycieczki. Przy ustalaniu kwoty obniżki, można posiłkować się tzw. „Kartą Frankfurcką". W karcie tej określone są uchybienia, jakich może dopuścić się organizator turystyki oraz to jak określić kwotę, której zwrotu możemy żądać za konkretne uchybienie.

Termin, jaki ma organizator turystyki na ustosunkowanie się do reklamacji wynosi 30 dni. Jeśli nie ustosunkuje się w tym terminie do tej reklamacji - uważa się, że uznał ją za uzasadnioną i konsument powinien wezwać przedsiębiorcę do zwrotu kwoty pieniężnej w określonym przez siebie terminie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych art. 11a ust. 1 i art. 20 ust. 6 (tekst jednolity: Dz. U. 2004r., Nr 223, poz. 2268 ze zm.).

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA