"Dwa tygodnie temu kupiłem od akwizytora odkurzacz. Żona nie jest zadowolona i chciałem go zwrócić, ale w umowie nic nie jest napisane na ten temat. Czy mogę jeszcze zrezygnować z zakupu?"

czytaj więcej »

"Kupiłam wczoraj spodnie, jednak po przyjściu do domu stwierdziłam, że mi się nie podobają. Czy mogę je zwrócić?"

czytaj więcej »

"Oddałem w komis telefon komórkowy. Cenę towaru oznaczyłem na nie mniejszą niż 300 złoty, a telefon został sprzedany za 250 zł. Czy mogę domagać się od komisanta, który sprzedawał mój telefon by wydał mi 300 a nie 250 zł.?"

czytaj więcej »

"Umowa zawarta bez jednoczesnej obecności obu jej stron czyli sprzedawcy i konsumenta (np. z katalogu, przez Internet) jest umową sprzedaży na odległość."

czytaj więcej »

"Kupiłem narty zjazdowe. Po miesiącu, podczas jazdy, narta pękła. Sprzedawca nie uznał reklamacji. Twierdzi, że przyczyną pęknięcia było uderzanie nartą o kamienie lub inne twarde przedmioty. Zaprzeczam. Kto ma udowodnić swoje twierdzenie?"

czytaj więcej »

Utrata bagażu w drodze

Urlop zimowy postanowiłem spędzić w górach. Wykupiłem wczasy wraz z dojazdem. W drodze powrotnej skradziono mi narty. Organizator wycieczki twierdzi, że nie ponosi odpowiedzialności za sprzęt, ponieważ zlecił dokonanie przewozu osobie trzeciej (autokar był z innej firmy).

Organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych. Dotyczy to wszystkich usług turystycznych składających się na całą imprezę turystyczną, również utraty przez turystę bagażu podczas przewozu wykonywanego przez osobę trzecią.

Na podstawie art. 11a ust. 1 ustawy o usługach turystycznych, odpowiedzialność organizatora turystyki można wyłączyć jedynie w przypadkach, w których niewykonanie lub nienależyte wykonanie spowodowane jest:

1. działaniem lub zaniechaniem klienta,

2. działaniem lub zaniechaniem osób trzecich, nie uczestniczących w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie, jeżeli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć lub uniknąć

3. siłą wyższą.

Powinien więc Pan zwrócić się do organizatora turystyki, z którym zawarł Pan umowę i zażądać zwrotu wartości sprzętu narciarskiego powołując się na wyżej wymienione przepisy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, art. 11a ust. 1 (tekst jednolity: Dz. U. 2004r., Nr 223, poz. 2268 ze zm.).

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA