"Zawarłem umowę z biurem podróży. Miałem wyjechać na 2 tygodnie za granicę. Niestety w tym terminie nie mogę skorzystać z tej wycieczki. Czy mogę „odstąpić” tą wycieczkę innej osobie? "

czytaj więcej »

"Miałam ochotę na zmianę fryzury. Niestety pomysł okazał się chybiony. Trwała spaliła włosy. Fryzjerka mówi, że przesadzam, a włosy odrosną. Co mogę zrobić?"

czytaj więcej »

"Kupiłem telefon komórkowy, który po kilku dniach się zepsuł. W związku z tym złożyłem reklamację posługując się przy tym kartą gwarancyjną. Serwis gwaranta zwleka z naprawą telefonu. Czy mogę w tym wypadku zażądać nowego telefonu albo zwrotu pieniędzy?"

czytaj więcej »

"Urlop zimowy postanowiłem spędzić w górach. Wykupiłem wczasy wraz z dojazdem. W drodze powrotnej skradziono mi narty. Organizator wycieczki twierdzi, że nie ponosi odpowiedzialności za sprzęt, ponieważ zlecił dokonanie przewozu osobie trzeciej (autokar był z innej firmy)."

czytaj więcej »

"Kupiłam w supermarkecie robota kuchennego. Eksploatację bardzo utrudnia mi fakt, że nie dostałam żadnych instrukcji w języku polskim."

czytaj więcej »

NIESKUTECZNA NAPRAWA GWARANCYJNA

Kupiłem telefon komórkowy, który po kilku dniach się zepsuł. W związku z tym złożyłem reklamację posługując się przy tym kartą gwarancyjną. Serwis gwaranta zwleka z naprawą telefonu. Czy mogę w tym wypadku zażądać nowego telefonu albo zwrotu pieniędzy?

Posługując się kartą gwarancyjną konsument wybrał gwarancję jako podstawę reklamacji. W tej sytuacji można domagać się jedynie tego, co jest wskazane w karcie gwarancyjnej.

Jeżeli karta gwarancyjna przewiduje konkretny termin naprawy i termin ten zostanie przekroczony, to konsument może domagać się odszkodowania za zwłokę tzn. pokrycia szkody majątkowej wywołanej przekroczeniem terminu naprawy. W tym celu jednak należy wykazać szkodę majątkową i związek przyczynowy pomiędzy opóźnieniem gwaranta a tą szkodą, tzn. na przykład wykazać, że z powodu opóźnienia gwaranta konsument nie mógł używać tego telefonu, a przez ten czas musiał płacić abonament za usługę, z której nie mógł korzystać, bo innego telefonu nie miał. Wówczas konsument mógłby domagać się pokrycia tej straty - tzn. wartości abonamentu za okres kiedy gwarant przetrzymywał telefon dłużej niż przewiduje karta gwarancyjna.

Dlatego zawsze przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z gwarancji, należy zapoznać się z jej warunkami podanymi w karcie gwarancyjnej. Jeśli te warunki nie są dla konsumenta korzystne - zawsze może złożyć reklamację do sprzedawcy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, art. 477 § 1 (Dz. U. z 1964r., Nr 16 poz. 93. ze zm.)

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA