"Na pokazie w trakcie pobytu w sanatorium kupiłam komplet pościeli. Po namyśle stwierdziłam, że wydałam zbyt dużo pieniędzy. Czy mam szansę na odzyskanie pochopnie wydanych pieniędzy?"

czytaj więcej »

"Moja żona chciała zaciągnąć w banku kredyt. Bank odmówił twierdząc, że nie posiada zdolności kredytowej, a nasze nazwisko figuruje w Biurze Informacji Kredytowej. W jaki sposób mogę sprawdzić te dane i co to jest ten BIK?"

czytaj więcej »

"Kupiłam wczoraj śmietanę, produkt ma aktualną datę ważności, ale jest kwaśny i nie nadaje się do spożycia. Miejscem zakupu było jedno ze stoisk bazaru. Dziś zadzwoniłam do producenta, aby złożyć reklamacje, ale pracownik firmy nie chciał ze mną rozmawiać."

czytaj więcej »

"Wykupiłem wraz z żoną tygodniowy pobyt we Włoszech. Umowa z biurem podróży przewidywała, że trzeciego dnia wjazdu odbędzie się tzw. wieczór włoski, gdzie będziemy mieli okazję zapoznać się z kulturą regionu oraz skosztować produkowanego tam wina (przez cały dzień za darmo). W trakcie pobytu okazało się, że wieczór włoski się nie odbędzie. Organizator zaproponował nam w zamian 1-dniową wycieczkę do Florencji, zastrzegł jednak, że musimy ponieść drobną dopłatę. Czy organizator może obciążyć nas w takiej sytuacji dodatkowymi kosztami?"

czytaj więcej »

"Zawarłem z akwizytorem - przedstawicielem firmy stolarskiej - umowę o wymianę drzwi w mieszkaniu. Po namyśle stwierdziłem, że drzwi, które proponował akwizytor są z kiepskiego materiału, wyglądają nieestetycznie i są droższe niż drzwi, które mógłbym zakupić w markecie budowlanym. Sąsiadka twierdzi, że istnieje możliwość odstąpienia od takiej umowy. Ale stolarz (sprzedawca drzwi) nie chce o tym słyszeć, twierdzi, że już rozpoczął produkcję i muszę mu zapłacić za zużyte materiały."

czytaj więcej »

NIEKOMPLETNY TOWAR

Mama kupiła dla mnie prezent - pokrowce na siedzenia samochodowe. Po rozpakowaniu okazało się, że jednego brakuje. Reklamację zgłosiłem w ciągu tygodnia od daty zakupu. W sklepie nie chcą jej uznać twierdząc, że na zgłoszenie reklamacji miałem trzy dni. Czy to prawda?

Nie. Sprzedawca wprowadził Państwa w błąd. Konsument może złożyć reklamację na niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową w przypadku jej stwierdzenia przed upływem dwóch lat od wydania tego towaru kupującemu. Ponadto musi to zrobić nie później niż przed upływem dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową.

Postępowanie w takim przypadku należy oprzeć o przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 141. poz. 1176) o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 4 tej ustawy, to sprzedawca odpowiada, jeżeli towar konsumpcyjny w chwili wydania jest niezgodny z umową.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że Pańska mama zakupiła pokrowce jako komplet. Po rozpakowaniu okazało się, że jednego brakuje. Można więc uznać, że towar jest niezgodny z umową.

Reklamację należy zgłosić pisemnie u sprzedawcy, powołując się na ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego i zażądać naprawy - w tym przypadku uzupełnienia kompletu pokrowców albo wymiany towaru na nowy zgodny z umową (art. 8 ust. 1), a jeśli to jest niemożliwe - odstąpić od umowy czyli zażądać zwrotu zapłaconej ceny.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, art. 4 i art. 8 ust. 1 i art. 10 ust. 1(tekst jednolity: Dz. U. z 2002r.r Nr 141, poz. 1176 ze zm.).

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA