"Kupiłem w komisie cyfrowy aparat fotograficzny. Sprzedawca zapewniał mnie, że dany model obsługuje karty pamięci o pojemności 16 GB. Okazało się że nie jest to prawdą i mogę użyć tylko kart o pojemności do 4 GB, co nie jest dla mnie satysfakcjonujące. Złożyłem więc reklamację. Komisant (sprzedawca) odrzucił ją stwierdzając, że to towar używany więc on za niego nie odpowiada, a gwarancja już wygasła. Czy sprzedawca ma rację?"

czytaj więcej »

"Kupiłam w supermarkecie radio. Radio zepsuło się po 5 miesiącach. Kiedy próbowałam złożyć reklamację w sklepie, odpowiedziano mi, że radio ma tylko 3 miesięczną gwarancję i jest już za późno. Czy to zgodne z prawem, aby gwarancja trwała tak krótko?"

czytaj więcej »

"Umowa zawarta bez jednoczesnej obecności obu jej stron czyli sprzedawcy i konsumenta (np. z katalogu, przez Internet) jest umową sprzedaży na odległość."

czytaj więcej »

"Kupiłam wczoraj śmietanę, produkt ma aktualną datę ważności, ale jest kwaśny i nie nadaje się do spożycia. Miejscem zakupu było jedno ze stoisk bazaru. Dziś zadzwoniłam do producenta, aby złożyć reklamacje, ale pracownik firmy nie chciał ze mną rozmawiać."

czytaj więcej »

"Kupiłem narty zjazdowe. Po miesiącu, podczas jazdy, narta pękła. Sprzedawca nie uznał reklamacji. Twierdzi, że przyczyną pęknięcia było uderzanie nartą o kamienie lub inne twarde przedmioty. Zaprzeczam. Kto ma udowodnić swoje twierdzenie?"

czytaj więcej »

Brak informacji o możliwości zwrotu towaru kupionego na odległość lub poza lokalem

Dwa tygodnie temu kupiłem od akwizytora odkurzacz. Żona nie jest zadowolona i chciałem go zwrócić, ale w umowie nic nie jest napisane na ten temat. Czy mogę jeszcze zrezygnować z zakupu?

Nie, jeśli do umowy była dołączona informacja o możliwości odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa (od akwizytora) w terminie 10 dni.

Jeżeli natomiast konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni, termin ten wydłuża się, a konsument może odstąpić od takiej umowy w terminie 10 dni od uzyskania informacji o prawie do odstąpienia jednakże nie później niż 3 miesiące od wykonania umowy (w tym wypadku najpóźniej trzy miesiące od otrzymania odkurzacza).

Wówczas należy jak najszybciej napisać oświadczenie o odstąpieniu - z własnoręcznym podpisem i wysłać je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Te same zasady obowiązują w przypadku umów zawieranych na odległość.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, art. 4 (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r., Nr 22, poz. 271 ze zm.).

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA