"Chciałem kupić w komisie używany laptop. Wiem, że sprzedawca, zgodnie z przepisami o sprzedaży konsumenckiej, odpowiada za niezgodność towaru z umową, jeśli taką niezgodność wykryję przed upływem 2 lat od nabycia. Przy dokonywaniu zakupu sprzedawca spytał mnie czy możemy ograniczyć jego odpowiedzialność do roku. Czy miał prawo tak zrobić?"

czytaj więcej »

"Wykupiłam wczasy nad morzem. Miałam być zakwaterowana w hotelu 3-gwiazdkowym. Tymczasem hotel, w którym nas zakwaterowano miał tylko 2 gwiazdki i warunki były poniżej oczekiwań, ale nie mieliśmy wyboru. Czy po powrocie mogę domagać się czegoś od organizatora turystyki?"

czytaj więcej »

"Umowa zawarta bez jednoczesnej obecności obu jej stron czyli sprzedawcy i konsumenta (np. z katalogu, przez Internet) jest umową sprzedaży na odległość."

czytaj więcej »

"Kupiłem telefon komórkowy, który po kilku dniach się zepsuł. W związku z tym złożyłem reklamację posługując się przy tym kartą gwarancyjną. Serwis gwaranta zwleka z naprawą telefonu. Czy mogę w tym wypadku zażądać nowego telefonu albo zwrotu pieniędzy?"

czytaj więcej »

"Zawarłem umowę z biurem podróży. Miałem wyjechać na 2 tygodnie za granicę. Niestety w tym terminie nie mogę skorzystać z tej wycieczki. Czy mogę „odstąpić” tą wycieczkę innej osobie? "

czytaj więcej »

Brak informacji o możliwości zwrotu towaru kupionego na odległość lub poza lokalem

Dwa tygodnie temu kupiłem od akwizytora odkurzacz. Żona nie jest zadowolona i chciałem go zwrócić, ale w umowie nic nie jest napisane na ten temat. Czy mogę jeszcze zrezygnować z zakupu?

Nie, jeśli do umowy była dołączona informacja o możliwości odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa (od akwizytora) w terminie 10 dni.

Jeżeli natomiast konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni, termin ten wydłuża się, a konsument może odstąpić od takiej umowy w terminie 10 dni od uzyskania informacji o prawie do odstąpienia jednakże nie później niż 3 miesiące od wykonania umowy (w tym wypadku najpóźniej trzy miesiące od otrzymania odkurzacza).

Wówczas należy jak najszybciej napisać oświadczenie o odstąpieniu - z własnoręcznym podpisem i wysłać je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Te same zasady obowiązują w przypadku umów zawieranych na odległość.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, art. 4 (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r., Nr 22, poz. 271 ze zm.).

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA