"Kupiłem w komisie cyfrowy aparat fotograficzny. Sprzedawca zapewniał mnie, że dany model obsługuje karty pamięci o pojemności 16 GB. Okazało się że nie jest to prawdą i mogę użyć tylko kart o pojemności do 4 GB, co nie jest dla mnie satysfakcjonujące. Złożyłem więc reklamację. Komisant (sprzedawca) odrzucił ją stwierdzając, że to towar używany więc on za niego nie odpowiada, a gwarancja już wygasła. Czy sprzedawca ma rację?"

czytaj więcej »

"Na pokazie w trakcie pobytu w sanatorium kupiłam komplet pościeli. Po namyśle stwierdziłam, że wydałam zbyt dużo pieniędzy. Czy mam szansę na odzyskanie pochopnie wydanych pieniędzy?"

czytaj więcej »

"Zawarłem umowę z biurem podróży. Miałem wyjechać na 2 tygodnie za granicę. Niestety w tym terminie nie mogę skorzystać z tej wycieczki. Czy mogę „odstąpić” tą wycieczkę innej osobie? "

czytaj więcej »

"Wykupiłam wczasy nad morzem. Miałam być zakwaterowana w hotelu 3-gwiazdkowym. Tymczasem hotel, w którym nas zakwaterowano miał tylko 2 gwiazdki i warunki były poniżej oczekiwań, ale nie mieliśmy wyboru. Czy po powrocie mogę domagać się czegoś od organizatora turystyki?"

czytaj więcej »

"Zamówiłam w sklepie internetowym książki. Czekam na realizację zamówienia już 20 dni. Ile jeszcze muszę czekać, jeżeli regulamin sklepu milczy na ten temat?"

czytaj więcej »

BIURO INFORMACJI KREDYTOWEJ

Moja żona chciała zaciągnąć w banku kredyt. Bank odmówił twierdząc, że nie posiada zdolności kredytowej, a nasze nazwisko figuruje w Biurze Informacji Kredytowej. W jaki sposób mogę sprawdzić te dane i co to jest ten BIK?

Biuro Informacji Kredytowej - BIK zbiera od banków i innych instytucji dane dotyczące udzielonych kredytów i ich spłaty. Za poprawność i wiarygodność informacji, dostarczonych do baz danych BIK, odpowiedzialność ponoszą banki i instytucje, które umieszczają tam dane swoich klientów.

Biuro Informacji Kredytowej odpowiada za zgodność informacji przekazywanych do użytkowników z danymi źródłowymi oraz zobowiązuje się do nie zmieniania, ani modyfikowania przekazywanych danych. Z danych gromadzonych przez BIK mogą korzystać zarówno banki, jak i konsumenci, których te dane dotyczą.

Każdy konsument, którego dane znajdują się w BIK, może otrzymać raz na 6 miesięcy bezpłatny raport konsumencki; czas oczekiwania wynosi 30 dni.

Powinien Pan wypełnić wniosek o udostępnienie informacji na swój temat, przechowywanych w bazie danych BIK i przesłać go na adres Biura Informacji Kredytowej. Gdyby miał Pan zastrzeżenia odnośnie treści tych danych, powinien je Pan skierować do banku będącego właścicielem danych.

Konsument, który posiada pozytywną historię kredytową - spłacał w terminie wszystkie swoje zobowiązania - powinien być zainteresowany, by jego historia była dostępna w BIK.

Więcej informacji na temat Biura Informacji Kredytowej można znaleźć stronie internetowej www.bik.pl.

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA