"Chciałem kupić w komisie używany laptop. Wiem, że sprzedawca, zgodnie z przepisami o sprzedaży konsumenckiej, odpowiada za niezgodność towaru z umową, jeśli taką niezgodność wykryję przed upływem 2 lat od nabycia. Przy dokonywaniu zakupu sprzedawca spytał mnie czy możemy ograniczyć jego odpowiedzialność do roku. Czy miał prawo tak zrobić?"

czytaj więcej »

"Wykupiłem wraz z żoną tygodniowy pobyt we Włoszech. Umowa z biurem podróży przewidywała, że trzeciego dnia wjazdu odbędzie się tzw. wieczór włoski, gdzie będziemy mieli okazję zapoznać się z kulturą regionu oraz skosztować produkowanego tam wina (przez cały dzień za darmo). W trakcie pobytu okazało się, że wieczór włoski się nie odbędzie. Organizator zaproponował nam w zamian 1-dniową wycieczkę do Florencji, zastrzegł jednak, że musimy ponieść drobną dopłatę. Czy organizator może obciążyć nas w takiej sytuacji dodatkowymi kosztami?"

czytaj więcej »

"Kupiłam wczoraj spodnie, jednak po przyjściu do domu stwierdziłam, że mi się nie podobają. Czy mogę je zwrócić?"

czytaj więcej »

"W zimie wykupiłem 8-dniową wycieczkę do Egiptu. Na 2 miesiące przed jej rozpoczęciem organizator turystyki powiadomił mnie, że wycieczka nie może się odbyć we wskazanym w umowie terminie. Wyjazd miałby się opóźnić o tydzień. Czy mogę odstąpić od umowy i jakiej kwoty mam zażądać? Teraz wszystkie dostępne wycieczki są znacznie droższe."

czytaj więcej »

"Kupiłem w komisie cyfrowy aparat fotograficzny. Sprzedawca zapewniał mnie, że dany model obsługuje karty pamięci o pojemności 16 GB. Okazało się że nie jest to prawdą i mogę użyć tylko kart o pojemności do 4 GB, co nie jest dla mnie satysfakcjonujące. Złożyłem więc reklamację. Komisant (sprzedawca) odrzucił ją stwierdzając, że to towar używany więc on za niego nie odpowiada, a gwarancja już wygasła. Czy sprzedawca ma rację?"

czytaj więcej »

BIURO INFORMACJI KREDYTOWEJ

Moja żona chciała zaciągnąć w banku kredyt. Bank odmówił twierdząc, że nie posiada zdolności kredytowej, a nasze nazwisko figuruje w Biurze Informacji Kredytowej. W jaki sposób mogę sprawdzić te dane i co to jest ten BIK?

Biuro Informacji Kredytowej - BIK zbiera od banków i innych instytucji dane dotyczące udzielonych kredytów i ich spłaty. Za poprawność i wiarygodność informacji, dostarczonych do baz danych BIK, odpowiedzialność ponoszą banki i instytucje, które umieszczają tam dane swoich klientów.

Biuro Informacji Kredytowej odpowiada za zgodność informacji przekazywanych do użytkowników z danymi źródłowymi oraz zobowiązuje się do nie zmieniania, ani modyfikowania przekazywanych danych. Z danych gromadzonych przez BIK mogą korzystać zarówno banki, jak i konsumenci, których te dane dotyczą.

Każdy konsument, którego dane znajdują się w BIK, może otrzymać raz na 6 miesięcy bezpłatny raport konsumencki; czas oczekiwania wynosi 30 dni.

Powinien Pan wypełnić wniosek o udostępnienie informacji na swój temat, przechowywanych w bazie danych BIK i przesłać go na adres Biura Informacji Kredytowej. Gdyby miał Pan zastrzeżenia odnośnie treści tych danych, powinien je Pan skierować do banku będącego właścicielem danych.

Konsument, który posiada pozytywną historię kredytową - spłacał w terminie wszystkie swoje zobowiązania - powinien być zainteresowany, by jego historia była dostępna w BIK.

Więcej informacji na temat Biura Informacji Kredytowej można znaleźć stronie internetowej www.bik.pl.

« zobacz wszystkie
Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA