"Kupiłam kosmetyki poprzez tzw. aukcję internetową. Czy mogę odstąpić od umowy korzystając z przepisów o umowach zawieranych na odległość i odesłać towar?"

czytaj więcej »

"Dwa tygodnie temu kupiłem od akwizytora odkurzacz. Żona nie jest zadowolona i chciałem go zwrócić, ale w umowie nic nie jest napisane na ten temat. Czy mogę jeszcze zrezygnować z zakupu?"

czytaj więcej »

"Kupiłem narty zjazdowe. Po miesiącu, podczas jazdy, narta pękła. Sprzedawca nie uznał reklamacji. Twierdzi, że przyczyną pęknięcia było uderzanie nartą o kamienie lub inne twarde przedmioty. Zaprzeczam. Kto ma udowodnić swoje twierdzenie?"

czytaj więcej »

"Oddałam do pralni suknię ślubną, zaznaczając, że zależy mi na usunięciu konkretnych plam. Jednak po upływie wyznaczonego terminu, kiedy przyszłam po odbiór sukni, okazało się, że pralnia nie była w stanie usunąć plam zwykłymi w tym przypadku środkami. W związku z tym wyprano suknię w ten sam sposób po raz drugi. Kiedy ponownie, po upływie określonego terminu, zgłosiłam się do pralni po odbiór sukni - plamy niezmiennie widniały tam, gdzie przed zleceniem usługi - nie udało się ich wywabić. Pomimo tego zażądano ode mnie pełnej opłaty za usługę. Czy muszę płacić za nie wykonaną usługę?"

czytaj więcej »

"W zimie wykupiłem 8-dniową wycieczkę do Egiptu. Na 2 miesiące przed jej rozpoczęciem organizator turystyki powiadomił mnie, że wycieczka nie może się odbyć we wskazanym w umowie terminie. Wyjazd miałby się opóźnić o tydzień. Czy mogę odstąpić od umowy i jakiej kwoty mam zażądać? Teraz wszystkie dostępne wycieczki są znacznie droższe."

czytaj więcej »

Targi Wiedzy Konsumenckiej 2013

Ponad 21 tysięcy porad konsumenckich w ciągu niecałych 8 miesięcy1 udzielili prawnicy Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Świadczy to o ogromnej ilości problemów, z jakimi spotykamy się na co dzień jako konsumenci oraz o potrzebie edukacji w zakresie tego, gdzie
i jakie wsparcie możemy otrzymać.
 

 Zaproszenie na Targi

Co zrobić, kiedy sprzedawca butów lub operator komórkowy nie chce przyjąć naszej reklamacji?

Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci podczas Targów Wiedzy Konsumenckiej.
 
Stowarzyszenie Konsumentów Polskich już po raz czwarty zorganizowało Targi, podczas których, mogliśmy lepiej poznać swoje prawa i dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy w razie problemów. Targi odbyły się 16 marca 2013 r. w Centrum Handlowym Wola Park w Warszawie pod honorowym patronatem Prezydent m. st. Warszawy oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Strategicznym partnerem Targów było Centrum Handlowe Wola Park, zaś partnerami Biuro Informacji Kredytowej i On Board PR Ecco Network.
 
W tym roku organizatorzy stworzyli dla konsumentów praktyczny mini-przewodnik, który warto mieć zawsze po ręką, aby wiedzieć, dokąd udać się po pomoc w razie ewentualnych problemów. Mini-przewodnik będzie można było otrzymać podczas Targów, jest on również dostępny do pobrania ze strony Stowarzyszenia: pomoc.konsumenci.org
 
Udostępnienie mini-przewodnika w Internecie sprawia, że również wszyscy Ci, którym nie uda się fizycznie przyjść na Targi, będą mogli dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy oraz w łatwy sposób podzielić się tą wiedzą z rodziną i znajomymi.” - komentuje Grażyna Rokicka, Prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich.
 
--------------
1 Porady udzielone za pomocą e-maila w okresie od 16 lipca 2012 r. do 1 marca 2013 r. w ramach pierwszego w Polsce Konsumenckiego Centrum E-porad. Projekt finansowany ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 

Targi Wiedzy Konsumenckiej 2013

Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA