"Kupiłem narty zjazdowe. Po miesiącu, podczas jazdy, narta pękła. Sprzedawca nie uznał reklamacji. Twierdzi, że przyczyną pęknięcia było uderzanie nartą o kamienie lub inne twarde przedmioty. Zaprzeczam. Kto ma udowodnić swoje twierdzenie?"

czytaj więcej »

"Kupiłem telefon komórkowy, który po kilku dniach się zepsuł. W związku z tym złożyłem reklamację posługując się przy tym kartą gwarancyjną. Serwis gwaranta zwleka z naprawą telefonu. Czy mogę w tym wypadku zażądać nowego telefonu albo zwrotu pieniędzy?"

czytaj więcej »

"Kupiłam w supermarkecie radio. Radio zepsuło się po 5 miesiącach. Kiedy próbowałam złożyć reklamację w sklepie, odpowiedziano mi, że radio ma tylko 3 miesięczną gwarancję i jest już za późno. Czy to zgodne z prawem, aby gwarancja trwała tak krótko?"

czytaj więcej »

"Kupiłam wczoraj śmietanę, produkt ma aktualną datę ważności, ale jest kwaśny i nie nadaje się do spożycia. Miejscem zakupu było jedno ze stoisk bazaru. Dziś zadzwoniłam do producenta, aby złożyć reklamacje, ale pracownik firmy nie chciał ze mną rozmawiać."

czytaj więcej »

"Miałam ochotę na zmianę fryzury. Niestety pomysł okazał się chybiony. Trwała spaliła włosy. Fryzjerka mówi, że przesadzam, a włosy odrosną. Co mogę zrobić?"

czytaj więcej »

UMOWY KONSUMENCKIE – CZY WIEMY, CO PODPISUJEMY?

Czy twoja umowa na ubezpieczenie, kredyt, dostawę energii lub Internetu jest korzystna?

Pod takimi hasłami 17 marca 2012 roku w CH Wola Park w Warszawie odbyły się trzecie już Targi Wiedzy Konsumenckiej organizowane przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.
 
79% z nas uważa, że jako konsumenci nie znamy swoich praw. Natomiast aż 56% z nas źle ocenia sposób, w jaki sformułowane są umowy firm usługowych (źródło: badanie Instytutu Badań Rynku Konsumpcji i Koniunktur z grudnia 2011 r.).
 
Czy wiemy, co podpisujemy i jak uniknąć niekorzystnych zapisów? Czy mamy pewność, jak się zachować, kiedy źle potraktowano nas w sklepie, wykonawca mebli kuchennych wziął zaliczkę i zniknął, a sprzedawca nie chce przyjąć reklamacji butów bądź cieknącego czajnika elektrycznego? I czy wiemy do kogo zwrócić się w razie problemów?
 
To wszystko mogliśmy sprawdzić przychodząc na Targi Wiedzy Konsumenckiej, gdzie eksperci z niemal wszystkich organizacji i instytucji zajmujących się ochroną konsumentów w Polsce udzielali wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące nas pytania konsumenckie. Dodatkowo konsumenci mieli szansę na wygranie atrakcyjnych nagród w Konkursie Wiedzy Konsumenckiej, który cieszył się dużą popularnością.
 
Do wystawców należeli: Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, Europejskie Centrum Konsumenckie, Rzecznik Ubezpieczonych, Urząd Regulacji Energetyki, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Warszawie, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Stowarzyszenie Konsumentów Polskich - organizator.
 
Trzecie już Targi Wiedzy Konsumenckiej zorganizowane były pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki, Prezydent m. st. Warszawy oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Strategicznym partnerem Targów było Centrum Handlowe Wola Park, zaś partnerami Biuro Informacji Kredytowej i On Board PR Ecco Network.
 
Targom towarzyszyła konferencja naukowa pt. "Jakość umów zawieranych z konsumentami. Dobre praktyki. Niedozwolone klauzule." Więcej informacji o konferencji znajduje się tutaj.
 
Plakat Targów

Targi Wiedzy Konsumenckiej 2012

Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA