"Czy do wyrobów ze srebra stosuje się przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej? Kupiłam srebrną broszkę, w której przy kolejnym zakładaniu odpadło zapięcie. Tymczasem sprzedawca uchyla się od rozpatrzenia mojej reklamacji na podstawie przepisów o sprzedaży konsumenckiej, mówiąc, że jeśli podejmie się naprawy, to będzie to wynikało tylko z jego dobrej woli. Czy ma rację?"

czytaj więcej »

"Dwa tygodnie temu kupiłem od akwizytora odkurzacz. Żona nie jest zadowolona i chciałem go zwrócić, ale w umowie nic nie jest napisane na ten temat. Czy mogę jeszcze zrezygnować z zakupu?"

czytaj więcej »

"W zeszłym tygodniu wróciłam z wczasów w Turcji. Pobyt zorganizowany był przez popularne biuro podróży, jednak byłam bardzo zawiedziona standardem wycieczki. Hotel oraz wyżywienie nie spełniały warunków umowy. Chciałam złożyć reklamację jeszcze w trakcie pobytu, ale było to niemożliwe, gdyż pilot wycieczki w ogóle nie zajmował się grupą i nie miałam z nim kontaktu. Zaraz po powrocie udałam się do biura podróży, by złożyć reklamację. Na miejscu odmówiono przyjęcia mojego pisma oraz poinformowano mnie, że reklamacje składać można tylko w trakcie pobytu u pilota wycieczki. Czy jest to prawda i biuro podróży może odmówić przyjęcia zgłoszenia reklamacyjnego?"

czytaj więcej »

"Za 2 tygodnie powinna odbyć się moja wycieczka na Kubę. Wyjazd opłaciłam już kilka miesięcy temu. Wczoraj skontaktował się ze mną pracownik biura podróży i poinformował mnie, że ze względu na wzrost kursu dolara cena uległa zmianie i muszę dopłacić aż 800 zł. Umowa, która posiadam z biurem przewiduje, że cena imprezy może ulec zmianie do 2 tygodni przed wyjazdem. Czy biuro ma prawo podnieść tak znacznie cenę imprezy?"

czytaj więcej »

"W zimie wykupiłem 8-dniową wycieczkę do Egiptu. Na 2 miesiące przed jej rozpoczęciem organizator turystyki powiadomił mnie, że wycieczka nie może się odbyć we wskazanym w umowie terminie. Wyjazd miałby się opóźnić o tydzień. Czy mogę odstąpić od umowy i jakiej kwoty mam zażądać? Teraz wszystkie dostępne wycieczki są znacznie droższe."

czytaj więcej »

UMOWY KONSUMENCKIE – CZY WIEMY, CO PODPISUJEMY?

Czy twoja umowa na ubezpieczenie, kredyt, dostawę energii lub Internetu jest korzystna?

Pod takimi hasłami 17 marca 2012 roku w CH Wola Park w Warszawie odbyły się trzecie już Targi Wiedzy Konsumenckiej organizowane przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.
 
79% z nas uważa, że jako konsumenci nie znamy swoich praw. Natomiast aż 56% z nas źle ocenia sposób, w jaki sformułowane są umowy firm usługowych (źródło: badanie Instytutu Badań Rynku Konsumpcji i Koniunktur z grudnia 2011 r.).
 
Czy wiemy, co podpisujemy i jak uniknąć niekorzystnych zapisów? Czy mamy pewność, jak się zachować, kiedy źle potraktowano nas w sklepie, wykonawca mebli kuchennych wziął zaliczkę i zniknął, a sprzedawca nie chce przyjąć reklamacji butów bądź cieknącego czajnika elektrycznego? I czy wiemy do kogo zwrócić się w razie problemów?
 
To wszystko mogliśmy sprawdzić przychodząc na Targi Wiedzy Konsumenckiej, gdzie eksperci z niemal wszystkich organizacji i instytucji zajmujących się ochroną konsumentów w Polsce udzielali wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące nas pytania konsumenckie. Dodatkowo konsumenci mieli szansę na wygranie atrakcyjnych nagród w Konkursie Wiedzy Konsumenckiej, który cieszył się dużą popularnością.
 
Do wystawców należeli: Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, Europejskie Centrum Konsumenckie, Rzecznik Ubezpieczonych, Urząd Regulacji Energetyki, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Warszawie, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Stowarzyszenie Konsumentów Polskich - organizator.
 
Trzecie już Targi Wiedzy Konsumenckiej zorganizowane były pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki, Prezydent m. st. Warszawy oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Strategicznym partnerem Targów było Centrum Handlowe Wola Park, zaś partnerami Biuro Informacji Kredytowej i On Board PR Ecco Network.
 
Targom towarzyszyła konferencja naukowa pt. "Jakość umów zawieranych z konsumentami. Dobre praktyki. Niedozwolone klauzule." Więcej informacji o konferencji znajduje się tutaj.
 
Plakat Targów

Targi Wiedzy Konsumenckiej 2012

Partner strategiczny
Partnerzy i Wystawcy
Patroni medialni
Patronat honorowy
Projekt i realizacja: RIPOSTA